Cały czas zastanawiamy się nad tym, co pomyślą o nas inni. Jest to bardzo naturalne, chcemy być akceptowani i tolerowani. Nikt nie lubi krytyki. Nie ma w tym nic złego! Ważne, aby opinia innych nie stała się ważniejsza od naszej i nie zaczęła rządzić naszymi decyzjami. Aby nie blokowała naszych celów i marzeń.  Jak sobie z tym poradzić? Codziennie ćwiczyć nowy sposób myślenia. Z czasem wejdzie w nawyk i przestaniesz tak bardzo patrzeć na to co myślą inni. 
Na początku zastanów się, kim jest ten największy krytyk i sprecyzuj czyją opinią najbardziej się przejmujesz. Kiedy myślisz: „wszyscy będą się śmiać” to na pewno nie masz w głowie wszystkich, a konkretne osoby, których opinia jest dla Ciebie ważna. Być może przejmujesz się tylko tym co pomyśli twoja matka albo szef.  Kiedy już wiesz, że to nie cały świat chce cię skrytykować zmienia się perspektywa, już nie jest taka przerażająca, prawda?
Czy ta osoba, której oceny tak się boisz, jest tego warta? Kim jest dla Ciebie ? Czy to ktoś, dzięki komu czujesz się lepiej, rozwijasz się i stajesz się codziennie lepszy?  Jeśli nie, to nie ma potrzeby by tkwiła Ci w głowie. Pomyśl, że nie istnieje. Nie ma jej. Istnieją tylko Ci którym na Tobie zależy.
Często też lęk przed oceną innych jest spowodowany przyzwyczajeniami z domu. Rodzice często się zastanawiali nad tym „co pomyślą sąsiedzi” i taki sposób myślenia został Ci do teraz.  Na szczęście nawet tak zakorzenione przyzwyczajenia można zmienić jeśli włoży się w to trochę pracy nad sobą. Na początek, za każdym razem jak przyjdzie Ci do głowy to pytanie, powtarzaj sobie: „sąsiedzi czy inni ludzie są zbyt zajęci swoim życiem, aby myśleć o moim”, ” żadna z tych osób nie byłaby w stanie mi doradzić lepszej decyzji”, ” nikt z tych osób nie poradzi sobie tak dobrze jak ja w tej sytuacji”.
Ważne, abyś zdał sobie sprawę, że ludzie wokół Ciebie nie zawsze chcą dla Ciebie najlepiej. Nawet twoi najbliżsi, którzy kochają cię całym sercem, często blokują twoje marzenia i pragnienia. Nie dlatego, abyś nie mógł być szczęśliwy, ale dlatego że być może nie chcą się o Ciebie martwić.  To jest ich strach, który starają się wpoić Tobie.  Ich własne lęki i kompleksy sprawiają, że nie możesz rozwinąć skrzydeł. Następnym razem jak twój brat powie Ci, że własna firma to głupi pomysł, to dlatego że patrzy na to przez pryzmat siebie i swoich lęków. On boi się założyć firmę, więc Czy ty też powinieneś?
Pamiętaj, że jesteś jedyną osobą, która zna Cię najlepiej. To ty zainwestowałeś swój czas, swoje umiejętności i emocje w to jaki jesteś i tylko Ty wiesz jak powinno wyglądać twoje życie. Inni mogą Cię znać, ale nigdy nie będą Tobą. Ich opinia, może i ważna, nigdy nie będzie 100% trafna bo to Ty wiesz kim jesteś i czego potrzebujesz.  Jesteś swoim najlepszym doradcą.
Zaakceptuj siebie takim jakim jesteś. Wszystkie swoje wady i zalety. Jeśli to zrobisz to zrozumiesz, że liczy się tylko to, co Ty o sobie sądzisz, nikt inny.
A Wy?  Macie jeszcze jakieś sposoby by nie przejmować się opinią innych?
Reklamy

2 Comments

  1. Nawet nie wiesz jak się cieszę, że mam to za sobą. Opinia innych ludzi na mój temat nie ma dla mnie znaczenia. Co nie znaczy, że jak wiem że ktoś mi dobrze życzy nie przyjmuję słów krytyki do przemyślenia, warto udoskonalać siebie 🙂

    Polubienie

  2. Czy ten tekst nie jest o mnie? Chyba masz rację, że trzeba zluzować i przestać przejmować opinią koleżanki, która powinna być nieistotna w moim życiu. Czas realizować swoje plany i pomysły, bo nikt nie zrobi tego za nas!

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s